Ситуація в Україні з 2022 року сприяла зменшенню кількості населення. Однак фахівці зауважують, що демографічна криза виникла ще раніше.
Заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Олександр Гладун зауважив, що масштабна міграція посилила від’ємні демографічні процеси. Як показує карта бойових дій, лінія фронту активна в низці східних та південних областей, тому люди виїжджають звідти. Гладун зазначив, що понад 8 мільйонів осіб виїхали за межі України. Наразі залишається невідомим, скільки з них повернуться. Точно сказати, скільки людей проживає в Україні, зараз складно.
При цьому фахівець стверджує, що Україна стикалася з проблемою депопуляції через низьку народжуваність і високу смертність. Події в державі лише прискорили цей процес.
Цьому посприяли бойові дії, зокрема карта тривог часто свідчить про небезпеку в регіонах.
Також Гладун звернув увагу на економічні труднощі та зруйновану інфраструктуру. Багато родин відкладають народження дітей через постійну небезпеку і невизначеність. Водночас рівень смертності залишається високим, як серед цивільного населення, так і серед військових.
Однією з ключових складових демографічної кризи в Україні є старіння населення, сказала Ганна Ятвецька, доцентка Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку. За її словами, раніше відсоток літніх людей у країні уже був високим, і через зниження народжуваності та масовий відтік молоді, особливо матерів з дітьми, цей процес лише поглиблюється. Значний відтік робочої сили за кордон створює додаткові виклики для економіки, оскільки держава втрачає ресурс для підтримки пенсійної системи та соціальних виплат. Понад три мільйони українців ще до 2022 року працювали за кордоном, і тепер до цієї кількості додалися переміщені особи.
Своєю чергою Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень, наголосила на тому, що потрібно відкрито говорити про демографічні виклики і депопуляцію.
Вона зазначила, що повернутися до чисельності населення в 52 мільйони, яка була у 1993 році, вже неможливо. Навіть досягнення 40 мільйонів можливе лише за умови великої імміграції. При цьому важливо, щоб українське суспільство було готове до того, що приїдуть люди з іншою культурою, іншими звичаями та релігією.